Ana Sayfa Amacımız Ürünler Hizmetlerimiz Neden Alternatif Tarım? Üretim Haberler Galeri ARGE İletişim

 

Orgamin ] Orgamin Plus ] Torf ] Leonardit ] [ Pomza ] Jips ]

C. DOĞAL MİNERAL VE KAYAÇLAR:

1. Pomza

Doğanın bir harikası olan bazaltik pomza, volkanik lavların hızla soğuması sonrasında süngerimsi bir yapıda meydana gelen bol gözenekli, demir ve magnezyumca zengin bir materyaldir. Pomza fiziksel ve kimyasal özellikleriyle tarımsal kullanımda eşsiz yararlar sağlamaktadır. Pomza tek başına özellikle killi tarlalarda drenajı düzenlemekte, köklerin gelişimini iyileştirmekte, toprak sıcaklığını siyah renge sahip olması nedeniyle 1-3°C arttırmakta kullanılmaktadır. Bunun dışında pomza kuruluşumuzun T.C. Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından tescil edilmiş katı organo-mineral toprak düzenleyicilerde önemli bir girdi materyali olarak kullanılmaktadır.

Yüksek gözenekliğe sahip olan bazaltik oluşumlu olan pomza Alternatif Tarım A.Ş. tarafından üstün fiziksel ve kimyasal özellikleri (Çizelge 1) nedeniyle organik tarımda Türkiye’de ilk kez tarımsal amaçla kullanılmıştır. Pomza eşsiz fiziksel koşullar oluşturması nedeniyle topraksız tarımda da kullanılmaktadır. Şirketimiz çok geniş bir çap aralığında ve tamamen kendi kaynaklarından pomza üretimini gerçekleştirmektedir. Pomza toprakta optimal havalanma, drenaj ve agregatlaşma benzeri fiziksel destek sağlarken toprağa potasyum, demir ve magnezyum elementlerini sağlayarak kimyasal iyileşme desteği vermektedir. Bununla birlikte toprakta tarım için yararlı canlılar (mikoriza, solucan) uygun ortam sağlanması nedeniyle nüfusları artarak toprak kalitesinin artmasını desteklemektedirler.

Çizelge 1. Pomza’nın kimyasal özellikleri

Oksit

Miktar (%)

SiO2

43.04

Al2O3

14.88

Fe2O3

12.94

TiO2

2.89

MnO

0.19

Cr2O3

0.03

V2O5

0.03

P2O5

0.92

CaO

8.95

MgO

10.10

BaO

0.04

K2O

1.83

Na2O2

3.30

pH

7.0

Sagligi ve kalitesi yiten topraklarınızı yeniden kazanmak icin, bahce kurarken 30 yıllık gubre ihtiyacini karsılamak isterseniz kullanmaniz gereken essiz dogal malzeme.

Dekara 10 ton kullanırsaniz (30YTL/ton+KDV)

1. 50 yıl potasyum gubresine gerek yoktur

2. 10 yıl fosfor gubresine gerek yoktur

3. Demir 500 yıllık ihtiyacinizi karsılar

4. Çinko 40 yıllık ihtiyacinizi karsılar

5. Mangan yüzlerce yıllık ihtiyacinizi karsılar

Soz konusu bitki besin elementlerini piyasada su an satılan kimyasal gubrelerle karsılamak isterseniz 1 ton pomzanin saglayacagi potasyum, magnezyum, demir, fosfor, çinko ve manganlı besin elementleri icin gunumuz fiyatlarıyla yaklasık 275 YTL'lik harcama yapmanız gerecekecektir. Bu nedenle ulkemizde ve dunyada nicin dogal, uzun omurlu ve su ekonomisi saglayan bazaltik pomzaya bilim dunyasınin önem verdigi ortaya cıkmaktadır. Alternatif Tarım

A.Ş. ülkemizin en kalitelei ve en ekonomik bazaltik pomzasını üreticilerimize sunmanın gururunu yasamaktadir.

Tarım Endüstrisinde Pomza Kullanımı:

  • Toprak ıslahında,

  • Az topraklı veya topraksız ortamlarda bitki yetiştiriciliğinde,

  • Suya dayalı tarımsal üretim ve yeşil alanlarda ekonomik ve sağlıklı çözümler sağlamaktadır. Bunun dışında kuraklık sorunu olan yerlerde ise yüksek su tutma kapasitesi nedeniyle sulama miktarının azalmasını sağlamaktadır.