SPOR VE GOLF SAHALARI

Spor ve golf sahalarının inşası ülkemizde son yıllarda büyük bir ivme kazanmıştır. Büyük yatırım ve bakım gereksinimi olan çim alanlarında kullanım için Alternatif Tarım A.Ş. uzun ömürlü, su ve gübre ekonomisi sağlayan ürünlerini akademisyenler desteğiyle üretmektedir. Şirketimiz İncirlik NATO Üssü, Nevşehir Havalimanı ve Akdeniz sahilinde bir çok yazlık sitede spor alanları ve golf sahaları çalışmalarını 10 yıldır sürdürmektedir. Ürünlerimiz yalnızca yeni sahalarda değil söz konusu sahaların bakım ve onarım çalışmalarında da kullanılabilecek niteliktedir.

Yeşil alanlar tesis edilirken,burada üzerinde bitkilerin yetişeceği ortamların oluşturulmasında birçok faktörlerin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Her şeyden önce bu ortamlar uzun süre hizmet verecekleri için,daha tesis aşamasında kullanılacak materyallerin çok iyi seçilmeleri gerekmektedir. Öncelikle bitki yetişme ortamının fiziksel,kimyasal ve biyolojik özellikleri arasında çok iyi bir uyumun sağlanması elzemdir. Yeşil alanların kullanım amacına göre,üzerinde insanlar gezinecekse veya oynayacaksa zaman içinde bir kompaktlaşma (sıkışma) kaçınılmaz olacaktır. Bu da hem bitkilerin beslenme,havalanma,köklerin yayılması gibi özelliklerini olumsuz etkileyecek,hem de yağışlı havalarda yüzeyde su birikmelerine yol açacaktır. Bu nedenle yeşil alanın zamanla en az sıkışma yapacak şekilde değişik materyallerin karışımından hazırlanması gerekmektedir.

Diğer taraftan yeşil alanın drenajını sağlayacak ve sıkışmasını önlemek amacıyla kullanılacak kaba materyalin de kuvars kumu gibi inert maddeler yerine bitkinin beslenmesine uzun vadede katkıda bulunabilecek kimyasal bileşimde olması büyük yararlar sağlayacaktır,çünkü bu yolla uzun vadede gübreleme masrafları büyük ölçüde azaltılabilecektir.Ayrıca karışımda kullanılacak organik materyallerin de ayrışmaya Karşı dayanıklı olması gerekir.Bu nedenle yeşil alanların yukarıda belirtilen fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için değişik organik ve mineral maddelerin karışımlarıyla oluşturulmuş farklı katmanlara olmaları gerekmektedir.En üstte yer alan katmanın (vejetasyon katmanı) bazı özellikleri şöyle sıralanabilir:
  • Bu katman, yağışlar ve sulama sonucunda mevcut bitkilerin ihtiyacından fazla alan suların kısa sürede drenaj tabakasına süzülmesini sağlayacak şekilde permeabl (geçirimli) olmalıdır.
  • Spor amaçlı alanlarda sporcuların ayakkabılarının aşırı derecede,batmayacağı derecede sert olmalıdır.
  • Bitki kök bölgesinin ve sisteminin aşırı derecede sıkışmaya maruz kalmaması,yetişme ortamının optimum özelliklerde olması ve bitkinin normal büyüme ve gelişmesine olanak verecek şekilde fiziksel,kimyasal ve biyolojik özelliklere sahip olmalıdır.

Vejetasyon katmanının istenilen işlevleri yerine getirebilmesi için fiziksel olarak tınlı tekstür de olması ve çok iyi bir strüktüre sahip olması gerekmektedir. Strüktür oluşturan maddelerin başında da organik madde, demir oksitler /demir hidroksitler ve kireç gelmektedir. Çeşitli ana materyaller (kireç taşı, konglomera, bazalt) üzerinde oluşan kırmızı topraklar bu bakımdan idealdirler, çünkü strüktürleri içerdikleri kireç ve demir bileşikleri (oksit,hidroksit, oksihidrat) sayesinde çok mükemmeldir. Bu topraklara kalıcı humusça zengin organik materyaller uygun oranda karıştırıldığında ve tekstürü düzenlemek için belirli oranda ince öğütülmüş bazalt (5 mm) eklendiğinde çok iyi bir vejetasyon katmanı elde edilebilir.

Hakkımızda

Türkiyenin en büyük bazaltik pomza üreticilerden biri olan KURMELLER MADENCİLİK A.Ş 1998 yılında bünyesinde ALTERNATİF A.Ş yi oluşturmuştur.

Alternatif Tarım Sanayi ve Ticaret A.Ş', Türkiye 'de Organik toprak düzenleyicisi ve Organik Gübre üreticilerinin öncülerindendir.

İletişim

Merkez:

Döşeme Mah. 60075 Sok. No:2 Baysan 2 Apt. Kat:3 Daire:11 Seyhan, Adana

Fabrika:

Adana Organize Sanayi, E-5 Yolu Üzeri, Hatıra Orman Yanı, Adana

Tel: +90 (322) 453-3362/5041

Faks: +90 (322) 454-6624

Sosyal Medya

Sosyal Medyadan bizi takip edebilirsiniz. Bizimle ilgili haberler, güncel projeler, devam eden ve tamamlanan projelerimizden paylaşımlar görebilirsiniz.

İletişim Formu

© 2019 Alternatif Tarım